ייעוץ ארגוני

מהו ייעוץ ארגוני?

ייעוץ ארגוני הוא שירות המסייע לארגונים לשפר את ביצועיהם. יועצים ארגוניים עובדים עם חברות כדי לזהות ולפתור בעיות, לפתח אסטרטגיות חדשות וליישם שינוי בארגון. היועצים יכולים לספק מומחיות במגוון תחומים, כולל אסטרטגיה, תפעול, שיווק, כספים, משאבי אנוש וטכנולוגיית מידע.

תהליך ייעוץ ארגוני הינו תהליך ממוקד ומידת חשיבות ושיתוף הפעולה מהארגון המזמין או המנהל הינה רבה מאוד. על מנת שתהליך האבחון והייעוץ הארגוני יהיה אפקטיבי ובעל תוצאות, מסקנות והמלצות רלוונטיות לארגון, נדרשת שקיפות מלאה והכנת הצוות/העובדים הרלוונטיים לתהליך.

התהליך יתבצע בדיסקרטיות מלאה ע"פ עקרונות האתיקה הייעוצית המקצועית, תוך שמירת האנונימיות והסודיות של כל חומר האבחון.

 

מהו יועץ אורגני?

יועץ ארגוני ויועצים ארגוניים עוזרים לעסקים לשפר ולפתח את הפעילות השוטפת שלהם. הם ממקסמים את רמות הייצור של החברה על ידי זיהוי אזורים בארגון שעשויים להפיק תועלת משיפור. כמה מהחובות הנפוצות של יועץ ארגוני הן:

 • ייעוץ לעובדי ההנהלה הבכירה לגבי שיטות ואסטרטגיות מנהיגות אפקטיביות לצורך מקסום רווחים ושיפור דרכי ההגעה ליעדי החברה.

 • ארגון וביצוע פגישות תכנון עם לקוחות ולקוחות פוטנציאלים לפיתוח אסטרטגיות ותוכניות ארוכות טווח עבור החברה, כמו מפות דרכים, תוכניות רבעוניות ועוד.

 • הערכה ארגונית של החברה על מנת לזהות את החוזקות והתחומים שלה בתרבות ובמבנה הדורשים שיפור.

 • ייעוץ ללקוחות בפיתוח מנהיגות, מבנה ארגוני, מוטיבציה, בניית צוות, פתרון קונפליקטים ואתגרי משאבי אנוש אחרים.

 • היועץ עובד כמקשר בין עובדים להנהלה ותפקידו לזהות בעיות וסכסוכים בתוך מחלקות עד להגעת הפתרון המקובל בידי כולם, וכן, זה אומר שהוא גם צריך להיות מומחה בניהול משא ומתן.

 • היועץ יכול לפעול כעד מומחה בהליך משפטי הכרוך בסיום עבודה שלא כדין, באפליה בעבודה וכו'.

 • הערכת ואנליזת החברה או הארגון כדי לזהות את המבנה הארגוני המתאים ביותר עבורה תוך שימוש בנתונים כמו הכנסות הוצאות צפויות ועוד לצורך פיתוח תקציבי מחלקתי או ארגוני.

 • זיהוי הזדמנויות עסקיות חדשות ויצירת אסטרטגיות למתן שירות יעיל והגדלת ביקוש בשווקים חדשים ובוורטיקלים נוספים שאולי הארגון לא ראה כי היה מקובע או שזה לא הפריע לו.​

יועץ ארגוני או יועצים ארוגניים צריכים להיות אנשים מגוונים ודינמיים, כאלו "פושרים" שיכולים לדחוף ולעזור לארגון ולחברה להשיג את מטרותיהם ולהתגבר על האתגרים לאחר זיהוי הבעיות והחולשות. 

מה הסוגים השונים הקיימים בייעוץ ארגוני?

ישנם סוגים רבים ושונים של ייעוץ ארגוני, כל אחד עם מיקוד משלו. חלק מסוגי הייעוץ הנפוצים ביותר כוללים:

 • ייעוץ אסטרטגי: מתמקד בסיוע לארגונים לפתח וליישם את התוכניות האסטרטגיות ולהגיע למטרות היעד שלהם. היועצים יכולים לעזור לארגונים לזהות הזדמנויות חדשות, להעריך את הנוף התחרותי שלהם ולפתח תוכניות להשגת יעדים, כמו מפת דרכים.

 • ייעוץ תפעולי: מתמקד בסיוע לארגונים לשפר את הפעילות. היועצים יכולים לעזור לארגונים לייעל את התהליכים שלהם, לשפר את היעילות שלהם ולהפחית עלויות.

 • ייעוץ שיווקי: מתמקד בסיוע לארגונים לפתח וליישם את אסטרטגיות השיווק שלהם. היועצים יכולים לעזור לארגונים לזהות את שווקי היעד שלהם, לפתח קמפיינים אורגניים וממומנים ולמדוד את האפקטיביות של אמצעי השיווק שלהם.

 • ייעוץ פיננסי: מתמקד בסיוע לארגונים לשפר את הביצועים הפיננסיים שלהם. היועצים יכולים לעזור לארגון בתקציב, תחזיות, ניתוח פיננסי וניהול סיכונים.

 • ייעוץ משאבי אנוש: מתמקד בסיוע לארגונים בתפקוד משאבי אנוש (HR) שלהם. היועצים יכולים לעזור לארגונים בגיוס עובדים, גיוס טאלנטים, החתמת עובדים, הכשרה, תגמול, שימור והטבות.

 • ייעוץ בטכנולוגיית מידע: מתמקד בסיוע לארגונים בתפקוד טכנולוגיית המידע (IT) שלהם. היועצים יכולים לעזור לארגונים באסטרטגיית IT, תכנון, יישום ותמיכה.

מהם היתרונות של ייעוץ ארגוני?

ישנם יתרונות רבים לייעוץ ארגוני. כמה מהיתרונות הנפוצים ביותר כוללים:

שיפור ביצועים: ייעוץ ארגוני יכול לעזור לארגונים לזהות ולפתור בעיות שמונעות מהם להשיג את מטרותיהם. זה יכול להוביל לשיפור ביצועים ואספקטים נוספים כמו רווחיות, פרודוקטיביות וממדי שביעות רצון מלקוחות/עובדים.

הגדלת היעילות בארגון: ייעוץ ארגוני יכול לעזור לארגונים לייעל את התהליכים שלהם ולשפר את היעילות שלהם. יכול להביא לחיסכון בעלויות ולניצול טוב יותר של משאבי הארגון.

תובנות חדשות: ייעוץ ארגוני יכול להביא תובנות ונקודות מבט חדשות לארגונים. מסייע לארגונים לזהות הזדמנויות חדשות ולפתח פתרונות חדשניים לבעיות, כמו ורטיקלים או שווקים חדשים לחלוטין.

תהליך קבלת החלטות משופר: ייעוץ ארגוני יכול לעזור לארגונים לקבל החלטות טובות יותר. הסיבה לכך היא שתהליך הייעוץ מאפשר ליועצים בעלי ניסיון במגוון תעשיות לספק ייעוץ אובייקטיבי כמי שמסתכלים מבחוץ ולנגוע בנקודות שבאמת כואבות לארגון, ובעזרת התהליך, לתקן ולשפר אותם.

מה חשוב לדעת ולהבין לקראת כניסה לתהליך ייעוץ ארגוני?

 • יש להגדיר בעל תפקיד ניהולי עיקרי אשר למולו מתבצע תהליך האבחון, יקרא גם הנועץ המרכזי או המנהל הנועץ, תחשבו על זה כמו נ.ע.ת או "נוסף על תפקיד" בצבא.​

 • תהליך האבחון יימשך עד חודשיים ויכלול ראיונות עם מדגם מייצג של עובדים/לקוחות/בעלי עניין, תצפיות ושאלונים, אבחון איכותני וכמותי.

 • המנהל הנועץ יהיה שותף לכל תהליכי האבחון ותכניו.

 • הארגון יצטרך להקצות לתהליך זמן עבור פגישות אישיות של היועץ עם כל אחד מהמרואיינים שהוגדרו (ראיונות למשך כחצי שעה עד שעה). בנוסף, מתקיים קשר רציף עם המנהל הנועץ ובהמשך יוצגו תוצאות האבחון לבעלי התפקידים שיוחלט במשותף.

 • התוצר הסופי של תהליך האבחון יהיה דו"ח מסכם המפרט עוצמות, חולשות, אתגרים, הזדמנויות (SWOT) של היחידה הרלוונטית, ניתוח הממצאים, וכיווני פעולה לשינוי- שיפור.

ייעוץ ארגוני: סיכום

ייעוץ ארגוני בשילוב יועץ ארוגני מומחה יכולים להיות כלי רב ערך עבור ארגונים וחברות המחפשים לשפר את הביצועים שלהם. על ידי לקיחת יועץ חיצוני, שאינו מעורב מבפנים ו"חי" את היום-יום של החברה, הארגון זוכה לקבל דעה אובייקטיבית (unbiased) מיועץ מקצועי ללא אינטרסים המגיע נטו בשביל לשפר ולקדם את החברה. 

הארגון מקבל גישה למומחיות, לתובנות אובייקטיביות ובעזרת ייעוץ ארגוני הוא יכול לעזור לארגון להשיג את מטרותיו. לקביעת שיחה עם יועץ ארגוני שיכול לקדם אתכם כבר היום יש ליצור קשר.